Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által hatodik alkalommal meghirdetett Családbarát Munkahely pályázat díjazottjai a Magyar Állami Operaházban vehették át a családbarát minősítést, amellyel azokat a közösségeket tüntették ki, amelyek tevékenységük során kiemelten foglalkoztak a kiegyensúlyozott családi élet és a munka közti egyensúly megteremtésével. Az elismerést 51 szervezet, intézmény, illetve cég képviselője vehette át, köztük Regős Judit, a Szülők Háza igazgatója.
A Szülők Háza Program 2007-ben indult el, amelyet Regős Judit családi tanácsadó, szociálpolitikus, aktív analitikus terapeuta hívott életre nagy tudású és hiteles szakemberek aktív részvételével, segítségével.
Célja az volt, hogy olyan, 0-12 éves korú gyermekek gondozását és nevelését magára vállaló alternatív gyermekellátási formát – egyfajta közösségi teret – hozzon létre, amelynek látóterében a gyermekeken kívül családjuk, továbbá a gyermeket váró szülők is egyértelműen beletartoznak. Mindemellett szerteágazó aktivitásokkal és szolgáltatásokkal kísérik a gyermekeket és családjaikat a személyiségfejlődés e kezdeti, meghatározó jelentőségű szakaszában.
Az országban több Szülők Háza is várja az érdeklődőket: az első, Újbudán létrehozott központot követően, 2014-ben előbb a Szülők Háza Győr Szíve Családi Központ nyílt meg, majd 2015-ben az Otthon Melege érdi egységgel bővült közösségünk, amely az első olyan Szülők Háza Közösségi Családi Napközi, ahol a Szülők Háza elismert módszertana egyesülhet a családi napközi formájával. Idén a madárhegyi Szülők Háza Gyermekfészek Családi Napközit köszönthettük körünkben, ősztől pedig a Szülők Háza Naphegy Családi Napközi egysége nyitja meg kapuit, így országszerte már öt helyszínen várjuk a családokat.
Az évek alatt a Szülők Házához kapcsolódó szakemberek tevékenységi köre is kibővült: 2015-ben Dr. Kemény Dénes megalapította a Szülők Háza Alapítványt, amely útjára indította a Tegyél jót! kampányát, azzal a céllal, hogy azokat a családokat is bekapcsolja a közösségi, sport és művészeti életbe, akik saját forrásból, önerőből nem tudnának csatlakozni. A kampány létrehozását főként az indokolta, hogy a hátrányos helyzetű családok sokszor saját, elzárt közösségükben élnek, így nincs módjuk kapcsolatokat teremteni, jelenlegi élethelyzetükön változtatni. Az Alapítvány által szervezett sport és közösségi programok viszont megadják a kedvezőbb körülmények között élőkkel való kapcsolatteremtés esélyét, valamint számos élményt, kitörési lehetőséget biztosítanak számukra.
Az Alapítvány nevéhez fűződik a Szülők Nemzetközi Napjának magyarországi bevezetése, amelynek során – hazánkban először – egy rendezvény keretében ünnepeltük a szülőket.
Célunk, hogy a vállalkozásunk példamutatásán keresztül mások figyelmét is felhívjuk a családbarát gondolkodásra, ezért helyszíneiken kiemelten foglalkozunk – a már meglévőeken kívül – olyan további szolgáltatások és aktivitások létrehozásával és bevezetésével, amelyek segítik a munka-család egyensúly megvalósítását.
Örülünk neki, hogy a Családbarát Munkahely díjának elnyerésével elismerték társadalmi vállalkozásunk családok életét megkönnyítő tevékenységét, és bízunk benne, hogy a jövőben egyre több civil vállalkozó lép majd be hálózatunkba és teszi lehetővé, hogy az országban egyre többen csatlakozhassanak a Szülők Háza befogadó szemléletű szülői közösségeihez.
Vélemény, hozzászólás?