Dr. Máté Gábor idézete a holisztikus gyógyítás értelméről, amivel mélységesen egyet értek! Saját tanácsadói tapasztalatom is erről győzött meg. Különös tekintettel a funkcionális meddőségekre ( olyan eset, amikor látszólag nincs testi oka, annak, hogy valaki nem esik teherbe). Véleményem szerint semmi újszerű nincsen abban, hogy a betegséget önmagában nem lehet gyógyítani.
Már a Görögök is ismerték a test- lélek- szellem egységének fontosságát. A kínai orvoslás is ezen a „holisztikus” szemléleten alapul. Én csak azon csodálkozom, hogy a mi „fejlett” nyugati kultúránk miért felejtette ezt el?
” … rákos, autoimmun betegek esetén a megfelelő testi gyógyítás mellett azt is érdemes megnézni, hogy milyen stresszhatások válthatták ki a betegséget, mik azok a dolgok, amikre az illető már gyermekkora óta nem mondott nemet, így olyan állapotba került, hogy azt a testének kellett megtennie. Ha ugyanis mi nem mondunk nemet, mert meg akarunk felelni másoknak és elnyomjuk az igazi érzéseinket és igényeinket, akkor az immunrendszerünk működése is gátlás alá kerül, és a test fog nemet mondani betegség formájában. Ne ellenségnek lássuk a betegséget, hanem tanítónak. Nemcsak a betegségnek vannak tünetei, hanem maga a betegség is egy tünet, egy életmód tünete, egy többgenerációs család tünete – és nemcsak a beteg tüneteit kell nézni, hanem a viszonyait is, a világgal, a családjával, a munkahelyével, a társadalommal fennálló kapcsolatát. Ha a pácienst rá tudjuk venni, hogy anélkül, hogy vádolná, kíváncsian nézze meg saját magát, akkor sokkal többet segítünk neki, mintha csak a fizikai tüneteit kezelnénk.”